חיפוש
  • הילה דותן

ילד אלפא


ילד אלפא. כשהילד רוצה להחליט על כל דבר (אפילו עלינו), כשנראה שהוא לא צריך אותנו ומסתדר לבד (אפילו שהוא רק בן 5), כשהוא חייב להיות תמיד בעניינים, שהוא לא משחרר שליטה- לפעמים זה נראה לנו כמו ילד עצמאי, בוגר, עם אופי מנהיגותי.

אז מה רע בזה? כולנו רוצים ילדים מנהיגים, לא?

בטח. תלוי מתי ומול מי..

לפעמים זה יכול לאותת לנו על משהו שהשתבש, על מחסור מסוים במערכת המסועפת של הנפש המתפתחת שלו.. אני אסביר..

כשבני אדם נפגשים- באופן אינסטנקטיבי אחד נכנס לעמדת האלפא (הדואג, המייעץ, זה שיש לו את התשובות) והשני לעמדת התלות ( מתייעץ, מחפש הכוונה ונחמה).

כבוגרים אנחנו נכנסים ויוצאים מהתפקידים האלה לפעמים כמה פעמים ביום, בתפקידים שונים בחיינו, ומול אנשים שונים (לדוגמא- כשאני מלמדת סדנה אני בעמדת האלפא. שניה אחרי- כשאני נשכבת על הספה בסלון ומבקשת שבן זוגי יכין לי קפה- אני בעמדת התלות..)

גם ילדים נכנסים ויוצאים מהעמדות האלה עם בני גילם. במשחק- פעם אחד הילד יהיה הרופא ופעם הוא החולה, פעם אחת הוא אבא ופעם אחת התינוק.

אבל יש פרט קטן אך משמעותי שמפריד בינם לביננו- האישיות הרכה שלהם עדין לא מפותחת דיה בשביל להוביל את המבוגרים... הם זקוקים למקום בטוח בו יוכלו להיות רק תלותיים. והכי טבעי להם שהמקום הזה יהיה אצלינו, ההורים.

אחד התפקידים שלנו בהורות זה להראות להם את הדרך, לדאוג להם, לספק את צורכיהם ולנחם אותם. הם מצידם צריכים להיות פתוחים לקבל את זה מאיתנו כדי שנוכל להעניק להם את כל זה.

אם ברוב הזמן הילד שלנו לא מוכן לקבל מאיתנו הכוונה, הוא לא רוצה שניקח עבורו החלטות, הוא לא מקבל מאיתנו איתותים של איך להתנהג, הוא לא נשען עלינו, לא מחפש אצלנו נחמה וגם לא בוכה בחיקנו- זה מעיד על כך שהוא לא במנוחה. שהוא לא במקום בו הוא אמור להימצא..

יש תקופות, בעיקר של שינויים או פרידות, שנראה אצל הילדים שלנו נטייה להיכנס לעמדת האלפא לעיתים תכופות יותר. כי כשהילד חש חוסר בטחון, הכי בטוח זה לקחת את השליטה לידיים. לא להיות תלוי.

עם ילדים רגישים אנחנו נראה את זה הרבה יותר, כי הפגיעות שלהם לפעמים "מסייעת" למגננות לעלות. מספיק יום לא טוב בגן או בבית ספר שהם יכנסו לעמדה הזו..

זה טבעי שזה בא והולך. חלק מהחיים.

אבל כילד ש"נתקע" בעמדת ההובלה - זה יותר מדי בשבילו לסחוב על הגב הקטן שלו.

הוא כל כך זקוק לנו שנחזור לאחוז במושכות כדי לשחרר אותו מלקחת אחריות שכל כך גדולה עליו..

המוח של הילד אמור לנוח בתוך תחושה נעימה שיש מי שדואג לו וכל מה שנשאר לו זה לנוח בתוך זה ולהיות פנוי למשחק וצמיחה.

אוסיף ואציין שלהיות אלפא- אין בזה שום כוחניות. להיפך. אלפא זו הדמות המטפלת, המנחמת, הבטוחה, התומכת. זו שיש לה את התשובות. שהיא התשובה.

כמה כולנו זקוקים לדמות אחת כזו בחיינו 😊

הילה דותן❤️ לפרטים על סדנת ההורים הקרובה לחצו כאן

60 צפיות0 תגובות