חיפוש
  • הילה דותן

פוטנציאל אנושי


מה זה פוטנציאל אנושי ולמה הרבה יותר חשוב שנגלה את הפוטנציאל הזה של הילד הרבה לפני שנדאג לפוטנציאל האישי?

כשילד גדל ומתפתח, אנחנו מנסים לחשוב מה הוא יהיה כשיהיה גדול : מורה, זמר, רופא וכו'. לכשיגדל, פעמים ממש נשקיע מאמצים כדי לעזור לו ללמוד ולהשיג את זה.

אבל מה אנחנו מפספסים? כדי שכדי שילד יתחבר לפוטנציאל האישי שלו ויצליח באמת לממש את היעוד שלו, אנחנו קודם צריכים לעזור לפוטנציאל האנושי להתגלות..

פוטנציאל אנושי זה פוטנציאל שקיים בכל אדם: פוטנציאל להיות אדם סקרן וחיוני, מלא ביוזמות ומחשבות, אחראי, מתחשב, ממותן מבחינה ריגשית, מחובר לעצמו, מתאושש מכישלונות, עצמאי ומלא במוטיבציה.

אם ילד יהיה מחובר לפוטנציאלים האנושיים האלה שקיימים בו, הוא יהיה כל כך בטוח, מחובר לעצמו ודוחף קדימה, שסביר שגם יממש את הפוטנציאל האישי שלו ואת הייעוד שלו בחיים.

לעומת זאת, אם הוא יחליט שהוא רוצה להיות לדוג' צייר (פוטנציאל אישי), אבל לא תהייה לו המוטיבציה, הוא לא יסתגל לשינויים ונסיבות, לא יתאושש מכשלונות שבדרך, הבטחון העצמי לא יהיה משהו, סביר שיהיה לו מאד קשה לממש את עצמו ולהצליח.

לפעמים מרוב האבק שמצטבר עליו עקב נסיבות החיים, הפוטנציאל האנושי הזה כאילו נעלם. אבל זה לא נכון. הוא שם ומחכה להתגלות בכל גיל. אז מה ילד צריך כדי לאפשר לפוטנציאל הזה להתגלות? בצורה סכמטית מאד אשים את האצבע על 3 גורמים מאד משמעותיים:

1. מערכת יחסים עמוקה, קרובה ומשמעותית בה אנחנו נותנים לילד שלנו הזמנה רחבה שיתקיים בעולם שלנו.


2. מנוחה ממרדף אחר קירבה- הילד לא צריך "לעבוד" בלהשיג את הקירבה והאהבה שלנו. אנחנו יוזמים אותה ואפילו מעניקים יותר ממה שהוא מבקש- מגע, תחושה שהוא רצוי, שייך, משמעותי, אהוב- על עצם היותו וללא קשר להתנהגות שלו


3. מקום לגדול בו- מקום שיש בו מינימום בושה, מינימום איומים/עונשים/פרידות מההורה, מקום שיש בו שקט מכל הצפת הגירויים שהעולם המודדני מביא איתו.


אם אנחנו נספק לילד את התנאים, הטבע יעשה את השאר. ממש כמו שתיל שנשתול באדמה- אנחנו לא צריכים לדאוג לאיך הפירות יראו, או בלעצב אותם. אם נספק לו אדמה טובה, מים, שמש והגנה מחרקים ומתנאי מזג האויר- והטבע יביא אותו לממש את הפוטנציאל שלו להיות עץ חזק בריא, מלא פירות יפים ועסיסיים.

ואולי עוד דבר נוסף אחד שנדרש מאיתנו- זה להחזיק באמונה, גם כשהילד מתנהג לא יפה והרוחות סוערות, שיש בו את כל הפוטנציאל האנושי הזה. אנחנו רק צריכים לעזור לו להתגלות.

הילה דותן

28 צפיות0 תגובות